آشنایی با "استاد جعفر پاكدست سردرودی"

آشنایی با "استاد جعفر پاكدست سردرودی"

آشنایی با "استاد جعفر پاكدست سردرودی"

استاد جعفر پاكدست سردرودی

· نام: جعفر پاكدست سردرودي

· تاريخ تولد: 1310

· محل تولد: سردرود تبريز

استاد پاكدست در سال 1310 در سردرود، كه شهرستاني كوچك از توابع تبريز مي باشد، به دنيا آمد. او در خانواده اي زحمت كش و كشاورز پرورش يافت.پدر وي دوست داشت فرزندانش صاحب حرفه و صنعتي شوند، از اين رو فرزندانش را به كارگاه بافندگي كه در همسايگي آنها بود فرستاد تا فرزندش در ساعات فراغت به فراگيري اين فن بپردازد.

استاد پاكدست با علاقه و پشتكاري كه در كار بافت داشت، به سرعت مراحل آموزش را گذراند و تا حد استادي پيشرفت كرد. علاقه استاد به فرش تا حدي بود كه او را بر آن داشت تا رنگرزي را هم فراگيرد و اين فن را با شيوه رنگرزي گياهي آموخت.

بعد از مدتي به اين مقدار نيز بسنده نكرد و سعي در آموختن هنر طراحي و نقاشي نمود و از آن زمان بود كه دريافت نقاشي فرش همان است كه در پي آن بوده است. هر فرش را با دقت مي نگريست و به خاطر مي سپرد. درآغاز به صورت رايگان طراحي مي كرد، زيرا مي پنداشت كه كارهايش ابتدايي و پر نقص است. اين كار باعث پيشرفت روز افزون طراحي او شد. براي بهبود طراحيش زياد طرح مي زد. پس از گذشت مدت زماني او براي خود طراح ماهري شد و در بازار تبريز كارگاهي به شكل آتليه فراهم نمود و به عنوان طراح مشغول به كار شد.

استاد در اين كارگاه برا ي بافندگاني چون مرحوم حاج ابوالقاسم جوان، آقاي حنيفه زاده، كارگاه فرش عالي در مرند و چندين كارگاه ديگر طرح مي زد تا اينكه در سال 1342 به طور رسمي در شركت سهامي فرش ايران استخدام و مشغول به كار شد. استاد در اين دوران به طرحهاي استانهاي ديگر كه توسط استادان محلي كار مي شد، آشنا گرديد. شركت فرش ايران سفارشهاي زيادي از تجار مقيم خارج از كشور داشت كه خواهان بازسازي طرحهاي بديع و بي نظير دوران صفوي و قبل از آن بودند كه از روي اصل طرح بازسازي مي شد. و امروزه آن طرحها به شكل قالي زينت بخش موزه هاي مختلف جهان است.

از جمله فرش هايي كه استاد بازسازي آن را به عهده گرفت، طرح فرش غياث الدين موسوم به قالي شكارگاه و طرح ترنج با گل و جانور معروف به قالي ميلان و طرح فرش شيخ صفي بوده است. همچنين طرحهاي زيادي را به سفارش مسئولان اوقاف عربستان صعودي براي اماكن معتبر آن كشور طراحي نموده است. استاد براي سفارتخانه هاي ايران در خارج و تالار مجلس شوراي ملي (در آن وقت) و همچنين موزه آستان قدس رضوي، سفارشاتي را طراحي نموده است، كه از آن طرحها به صورت انبوه فرش توليد شده است و به خاطر علاقه زيادي كه به هنرطراحي فرش دارد، در راه زنده نگاه داشتن اين هنر اقدام به برگزاري چندين دوره كالاس آموزش طراحي و بافت قالي در شركت سهامي فرش ايران كرد كه شاگردان زيادي را تربيت نموده است.

در طرحهاي استاد، نكته قابل ملاحظه تقسيم بندي واگير حاشيه طرحهاست. او هميشه سعي مي كند حاشيه در گوشه به صورت قرينه در آيد. و در اين تقسيم بندي حساسيت خاصي دارد. وي طرحهاي برگرفته از هندسه نقوش را در قالبهاي سنتي به زيبايي اجرا مي كند و گلها را كاملاً قرينه و با جزئيات زياد و در عين حال متناسب، طراحي مي كند. طراحي با اسليمي هايش نيز در نوع خود بسيار هنرمندانه و ظريف است و خصوصيات اين طرحها يش، وي را به هنرمندي صاحب قلم مبدل ساخته است.