شرکت فرش آستان قدس رضوی سالانه به طور میانگین شش هزار مترمربع فرش دستباف نفیس تولید می کند

شرکت فرش آستان قدس رضوی سالانه به طور میانگین شش هزار مترمربع فرش دستباف نفیس تولید می کند

فرش زیرپای زائران حرم مطهر رضوی را 498 قالیباف می بافند

به گزارش ایرنا، غلامرضا باغشنی افزود: شرکت فرش آستان قدس رضوی دارای دو کارگاه متمرکز شامل کارگاه مشهد واقع در جنب روستای کنه بیست و کارگاه کاشمر واقع در جنب روستای تربقان است.

وی بیان کرد: هم اینک تعداد 266 نفر در کارگاه قالی بافی مشهد و 232 نفر در کارگاه قالی بافی کاشمر مشغول به فعالیت هستند.

او مجموع تعداد دار چوبی را 124 و تعداد دار آهنی را هفت عدد عنوان و بیان کرد: کارگاه مشهد دارای 74 دار چوبی و پنج دار آهنی و کارگاه کاشمر دارای نیز 50 دار چوبی و دو دار آهنی است.

وی اضافه کرد: این شرکت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فرش دستباف در ایران است که سالانه به طور میانگین شش هزار مترمربع فرش دستباف نفیس تولید می کند و هر بافنده به طور میانگین حدود 10 متر مربع فرش دستباف در سال تولید می کند.

مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی گفت: تولید فرشی با کیفیت که پاسخگوی نیاز زائران آستان ملکوتی حضرت ثامن الحجج (ع) باشد مهمترین انگیزه تولید فرش در آستان قدس رضوی است.

باغشنی افزود: فعالیت اصلی این شرکت در زمینه تولید فرش دستباف نفیس از نوع 30، 40 و 70 رج است که با بهترین مواد اولیه و رنگ آمیزی گیاهی در ابعاد مورد نیاز رواق ها و بیوتات متبرکه حرم بافته می شود.

وی اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به توسعه رواق ها و صحن های حرم مطهر رضوی علاوه بر مفروش بودن دائمی 64 هزار متر مربع از رواق ها با فرش های دستباف و نفیس، همه روزه به منظور برپایی نماز جماعت نیز حدود 300 هزار متر مربع از فضای صحن ها را با بیش از 10 هزار تخته فرش ماشینی مفروش می شود.

وی اظهار کرد: فرش های مورد استفاده در رواق های وابسته به حرم مطهر رضوی به دلیل حجم زیاد زائران و استفاده از آنها در محیط های پر رفت و آمد، باید از مقاومت بالایی برخوردار باشند به همین منظور دقت در کیفیت فرش تولید شده از اولویت های این شرکت محسوب می شود.

وی گفت: تمامی نقشه ها و طرح های نفیس به کار رفته در فرش های دستباف این شرکت مانند افشان سراسر، لچک ترنج و افشان ترنج به وسیله طراحان و کارشناسان شرکت فرش آستان قدس رضوی طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد.

از آغاز پیدایش حرم مطهر رضوی تاکنون، 26 بنای سرپوشیده به نام رواق، 9 فضای باز به نام صحن و 4 مدخل ورودی به نام بست در اطراف مضجع شریف رضوی ساخته شده است.

سالانه 25 میلیون زائر به حرم مطهر رضوی وارد می شوند.